CENTRUM SENIORA

 

 

Teleopieka – konkursy unijne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych

W ramach Regionalnych Programów Operacyjnych w zakresie wsparcia usług społecznych związanych z teleopieką mamy już za sobą kilka naborów konkursowych.

Przed nami w wielu województwach ogłaszane ną nowe nabory.

Warto się nimi zainteresować, gdyż jednym z ważniejszych elementów systemu teleopieki jest wyposażenie w niezbędne składniki, dzięki którym możliwe realizowanie działań opiekuńczych.

Poniżej kilka przykładów aktualnych konkursów.

Konkurs dla woj.mazowieckiego 2017.02.28 do 2017.03.28 – zakończony

Konkurs dla woj.łódzkiego 2017.04.03 do 2017.04.13

Konkurs dla woj.podlaskiego 2017.04.03 do 2017.04.21

Konkurs dla woj. śląskiego 2017.04.10 do 2017.05.10

Konkurs dla woj.pomorskiego 2017.03.01 do 2017.05.27

Konkurs dla woj. świętokrzyskiego nabór od 2017.05.04

 

SYSTEM TELEOPIEKI DLA SENIORA

 

opiekun i seniorSystem teleopieki dla seniora

 

Wg danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że obecnie w Polsce mieszka niemal      6 mln. Polek i Polaków w wieku od 65+.

Nie każdy na starość może cieszyć się dobrym zdrowiem. Kiedy problem ten dotyczy osób bliskich jedną z myśli jest skorzystanie z domu opieki. Niestety, obok wysokich kosztów, bardzo często taka przeprowadzka związana jest z traumatycznym przeżyciem.

W naszym kraju działa obecnie ponad 200 samorządowych oraz prywatnych, całodobowych domów opieki, gdzie przebywa około 80.000 osób.

System teleopieki dla seniora

Rozwój nowoczesnych technologii wpływa w pozytywny sposób na wzrost możliwości współczesnych systemów opieki społecznej i medycyny. Na rynku są urządzenia medyczne np. monitor holterowski EKG, który gromadzi dane a kardiolog w trybie on-line nadzoruje cały proces diagnostyczny.

Krytycznym jest, aby udzielenie pomocy nastąpiło w bardzo krótkim czasie. Dla osób, które doznały np. udaru lub wylewu, decydujące są często minuty, aby zapobiec poważnym powikłaniom.

seniorZ punktu widzenia państwa niezmiernie ważnym argumentem jest możliwość znacznego obniżenia kosztów hospitalizacji oraz rehabilitacji. Dzięki szybkiej reakcji na sytuacje krytyczne rozległość urazów zostanie ograniczona. W efekcie przełoży się to na mniejsze oczekiwania w zakresie wsparcia medycznego


Alternatywą przeprowadzki do obcego miejsca jest opieka domowa
, co jest rozwiązaniem komfortowym dla osoby starszej. Przebywa ona w swoim własnym domu i jest otoczona bliskimi, co pozytywnie wpływa na jej stan zdrowia.

Uzupełnienie klasycznego modelu opieki domowej o system monitorowania zachowań seniora połączony z sygnalizacją SOS w większości sytuacji rozwiązuje skutecznie wymaganie natychmiastowego reagowania na sytuacje krytyczne. Osoba starsza nadal przebywa w domu i jest pod opieką, a jednocześnie możliwa jest szybka reakcja w trudnych sytuacjach.

Opiekun wspierający seniora w jego własnym domu, to optymalne rozwiązanie. Uzupełnienie o system monitorowania zachowań i sygnalizacji SOS gwarantuje poczucie wysokiego bezpieczeństwa dla seniora, opiekuna oraz rodziny.

    

Centrum  Seniora Lądek Zdrój   WARSZTATY 7 Dniowe - Cena 1150 zł

TERMINY : 

1) od 04. 06 do 10. 06.2017 , 2) od 6. 08 do 12. 08. 2017, 3) od 20. 08 do 26. 08.2017,                                                                                                  

4) od 15.10.do 21.10.2017,   5) od 12.11 do 18.11.2017     

Misją Centrum Seniora jest wdrożenie innowacyjnych rozwiązań z dziedziny odnowy biologicznej na rzecz Seniorów i ich rodzin oraz inicjowanie zmian systemowych prowadzących do poprawy jakości opieki zdrowotnej dla nich. Fundacja Senior Plus zwraca uwagę na efektywną profilaktykę i edukację, które mają kluczowe znaczenie dla budowania zdrowego społeczeństwa . Goście przebywający w hotelu będą mieli możliwość skorzystania z terapii i konsultacji specjalistów z dziedziny rehabilitacji i odnowy biologicznej.

 

W hotelu “Mir-Jan” w Lądku-Zdroju, w którym balkony sali konferencyjnej nieomal stykają się z przyrodą, nasi Goście odnajdą atmosferę sprzyjającą prowadzeniu warsztatów,turnusów,szkoleń,kursów.

Do dyspozycji w Hotelu znajdują się 3 sale:klimatyzowana dla 150 osób,klimatyzowana dla 60 osób oraz kameralna sala dla 20 osób. Sale wyposażone są w media: mikrofon, rzutniki pism i folii, flipchart,tablice, łącze internetowe.Na terenie ośrodka znajduje się również darmowa sieć internetu bezprzewodowego Wi-Fi.  Wieloletnie doświadczenie w tym sektorze daje nam możliwość dzielenia się doświadczeniem, wiedzą oraz aktywami z tymi, którzy tego oczekują. Gotowi jesteśmy wspierać inicjatywy lokalnych organizacji, które niosą ze sobą nowe rozwiązania, kreatywność, innowacyjność w skutecznej pomocy ludziom starszym/

.               

Do dyspozycji uczestników turnusów - szkoleń - warsztatów !

         

           

 WARSZTATY

    

 

 

WARSZTATY    7 dniowe dla Seniorów grupa  25 osób    Cena 1150 zł 

 

Pod patronatem Międzynarodowego Instytutu Fizjoterapii i Zdrowia proponujemy Państwu:                                                                       

udział w warsztatach  w ekskluzywnym  *** Hotelu  

 

Pakiet zawiera : (6 noclegów) wyżywienie ; śniadania, obiad, kolacja

zajęcia na basenie,        

zajęcia na sali fitness oraz siłowni,     

zwiedzanie Zamku na Skale 

koncert muzyczny na żywo.                                                                                                                                                                                                                              

Prowadzący: dr Karol Bibrowicz ,fizjoterapeuta, praktyk i wieloletni wykładowca akademicki. Terapeuta i międzynarodowy instruktor metody Spiralnej Stabilizacji Kręgosłupa. Celem turnusu jest zapoznanie z możliwościami metody spiralnej stabilizacji kręgosłupa, nauka programu podstawowych 11 ćwiczeń terapeutycznych, poprawa jakości postawy, przywrócenie równowagi mięśni posturalnych, przywrócenie prawidłowych wzorców chodu, poprawa stabilności posturalnej i zmniejszenie ryzyka upadków u osób starszych.

 

 PROGRAM

 

1 - wykład otwarty o możliwościach, zaletach, korzyściach i spodziewanych efektach terapeutycznych uzyskanych dzieki ćwiczeniom z wykorzystaniem metody Spiralnej Stabilizacji Kręgosłupa                                              

 

2 - codzienne ćwiczenia grupowe obejmujące program ćwiczeń opartych na metodzie Stabilizacji Spiralnej.

 

3 - opracowanie indywidualnego programu ćwiczeń terapeutycznych do stosowania w warunkach domowych

 

4 - ewaluacja efektów terapeutycznych i badanie kontrolne na zakończenie turnusu

  

 Metoda Stabilizacji Spiralnej ma zastosowanie

 w leczeniu:

-        zmian zwyrodnieniowych stawów obwodowych i kręgosłupa

-        dyskopatii, rwie kulszowej, zespołach szyjno-barkowych

-        komplikacji po operacyjnym leczeniu kręgosłupa

-        stenozach kręgosłupa

-        skoliozach

-        artrozach stawu biodrowego,  kolanowego a także po wszczepieniu endoprotez

-        chorób metabolicznych ( cukrzyca typu II, nadciśnienie, dyslipoproteinemii

-        dysfunkcji w obrębie dna miednicy, ( wysiłkowe nietrzymanie moczu)

-        płaskostopiu, halluksach

-        zaburzeniach równowagi

Każdy uczestnik  pow. 60 roku życia otrzyma nieodpłatnie Ogólnopolską Kartę Seniora honorowaną w ponad 600 firmach tj. uzdrowiskach, ośrodkach wypoczynkowych, gabinetach medycznych, klinikach , hotelach, klubach fitness, SPA , firmach handlowo-usługowych na terenie Polski.

 

    

Klub / Centrum Aktywizacji Seniora Kraków

To nasze zaplecze dydaktyczne w, którym na co dzień odbywają się zajęcia aktywizujące ale również i zajęcia formie warsztatów, które uczą nas jak radzić sobie z bólem jak przeciwdziałać skutecznie. Wszystkie zajęcia są dedykowane osobom powyżej 60 roku życia oraz opracowane pod kierownictwem Międzynarodowego Instytutu Fizjoterapii i Zdrowia oraz prof. dr hab.specjalistów fizjoterapii i odnowy biologicznej.

KURS ZDROWEGO STYLU ŻYCIA to cykl tematycznych wykładów z ;

1.Odżywiania

2.Dietetyki

3.Diabetyki

4.Odnowy biologicznej

 

                        

Patronat merytoryczny  nad placówkami Centrum sprawuje  Międzynarodowy Instytut Fizjoterapii i Zdrowia pod kier. prof. dr hab. Dariusza Muchy    

      

      

   

Naczelnym zadaniem Fundacji "SeniorPlus" jest dołożenie wszelkich starań, aby nasi podopieczni odzyskali uśmiech, który jest dla naszej Organizacji najlepszą motywacją i najwspanialszą nagrodą ! Szczególnie wrażliwi jesteśmy na tragedie ludzi samotnych, którzy pozostają zupełnie bezbronni wobec wypadku,choroby czy transformacji.

Naszą ambicją jest skutecznie walczyć o ich normalne i szczęśliwe godne życie. Pragniemy, aby niezależnie od okoliczności, na twarzach wszystkich Seniorów gościł zawsze uśmiech. Jesteśmy przekonani, że wystarczy nam determinacji i uporu by przychodzić z pomocą tym wszystkim, którzy jej rzeczywiście potrzebują, wspierać ich w leczeniu, rehabilitacji, realizacji marzeń i planów na przyszłość.

Czym zajmuje się Centrum Aktywności Seniora?

* prowadzi także liczne, długofalowe programy, które mają aktywizować osoby starsze,

* działa na rzecz seniorów w mediach, środowisku pozarządowym i biznesowym.

Najważniejsze zadania Klubów Seniora należących do sieci Fundacji "SeniorPlus"  będzie :

Honorowanie Kart Seniora zalecanych przez Radę Fundacji.   

Pozyskiwanie partnerów do Kart Seniora i przekazywanie informacji o usługach skierowanych do seniorów, oferowanych przez organizacje pozarządowe, instytucje,

firmy, uzdrowiska.  

Współpraca z przedsiębiorcami – zachęcanie ich do działania na rzecz osób 60+ i przekazywanie o tym informacji (m. in.na portalach własnych, społecznościowych).
   
Prowadzenie specjalistycznych kursów przez kadrę medyczną, naukową -  zakresu zdrowia, warsztatów praktycznych.
   
Organizowanie konsultacji i spotkań ze specjalistami: 
   
Promocja „dobrych praktyk” na rzecz seniorów.
   
Dbanie o pozytywny obraz środowiska senioralnego w mediach i opinii publicznej.
   
Współpraca z Radami ds. Seniorów. Inicjowanie i wspieranie programów międzypokoleniowych.

 

 Jak wspieramy Seniorów

Pozyskujemy firmy honorujące zniżki, rabaty dla Seniorów posiadających Ogólnopolską Kartę Seniora, organizujemy Opiekę w Domach Seniora pod patronatem fundacji lub zapewniamy m.in.:

·        -  uczestnictwo w innowacyjnych terapiach

·       -   konsultacje z najwybitniejszymi specjalistami

·       -   dostęp do rekomendowanych ośrodków medycznych

·        -  tanie turnusy, warsztaty, zajęcia terapeutyczne

·        -  uczestnictwo w warsztatach Akademii  Seniora

·         - specjalistów, asystentów, opiekunów osób starszych

 

 Jak wspieramy placówki?

Zapewniamy pełną pomoc w uruchomieniu lub poprawie bieżącej działalności, m.in.:

·       

            - obejmujemy patronat

·         - audytujemy przyjęte metody leczenia

·         - zapewniamy reklamę i marketing

·        -  dbamy o promocję w mediach społecznościowych

·        -  konsultujemy rozwiązania z Radą Naukową fundacji

·         - zapewniamy dostęp do metod leczenia

·         - udostępniamy sprzęt na korzystnych warunkach

·         - pomagamy pozyskiwać finanse na rozwój

·        -  włączamy placówkę do sieci partnerskiej

·         i inne, dostosowane do potrzeb rozwiązania      

 

Misja systemu 

Naszym celem jest tworzenie warunków dla godnej i wygodnej starości.

Wszystko, co możesz sobie wyobrazić jest realne.

Teleopieka NaszSenior.pl jest systemem wspierającym opiekę nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi, które w sytuacjach krytycznych lub wymagających interwencji niejednokrotnie nie są zdolne do wykonania jakiejkolwiek czynności. Produkt jest skierowany przede wszystkim do instytucji pomocy społecznej.

Rozwiązanie budują:

system komputerowy oraz identyfikator personalny, opaska monitorująca z przyciskiem SOS, pulsoksymetr oraz kamera analizująca. Urządzenia służą do zbierania danych o podopiecznych: obecność, ruch, tętno, kroki, temperaturę skóry, poziom SPO2, przemieszczanie się po wyznaczonych obszarach mieszkania. Gromadzone dane przesyłane są do systemu komputerowego. W nim podlegają głębokiej analizie statystycznej i służą do budowania indywidualnych modeli zachowań osób.

Działanie systemu komputerowego używa rozwiązań sztucznej inteligencji w zakresie eksplorowania danych.

Rezultatem jest wykrywanie stanów odbiegających od personalnego modelu zachowań (upadki, zasłabnięcia, bezdechy, późne przebudzenia, częste lub rzadkie wizyty w toalecie lub kuchni, przebudzenia nocne itp.) i w pełni automatyczne informowanie opiekunów lub rodziny przy użyciu SMS, e-mail lub telefonu stosownie do ustalonych form komunikacji. System wykrywając stany nieprawidłowe lub krytyczne równie skutecznie identyfikuje trendy korzystne np. aktywność, rozwój intelektualny, pozytywne myślenie na podstawie dostarczanych parametrów. System teleopieki NaszSenior.pl stosownie do zdefiniowanej wagi alarmu automatycznie przekazuje powiadomienie nawet w czasie 1 minuty. System teleopieki NaszSenior.pl udostępnia również zautomatyzowany system rejestracji i planowania czasu pracy opiekunów, co zapewnia wysoki poziom kontroli realizacji powierzonych zadań pracownikom.

System teleopieki NaszSenior.pl od momentu wdrożenia przynosi wszystkim użytkownikom wymierne korzyści.

 

Nieuchronne starzenie się społeczeństwa.

Wskaźniki demograficzne, które opisują długość życia społeczeństwa, mówią̨ jednoznacznie o systematycznym wzroście średniego wieku obywateli w państwach rozwiniętych.

Starość demogradia opiekaZ danych statystycznych wynika, że stałej pomocy oraz regularnej opieki w naszym kraju wymaga ponad 1.500.000 osób w wieku 65+.

Alternatywą przeprowadzki do obcego miejsca jest opieka domowa. Jest to rozwiązanie bardzo komfortowe dla osoby starszej.

 

 

 

 

 

 

Dostęp do danych na urządzeniach mobilnych

Teleopieka jest usługą, która pozwala ludziom, zwłaszcza starszym lub niepełnosprawnym do samodzielnego życia we własnym domu.

Istotny jest spokój dla rodziny, przyjaciół i opiekunów, którzy mają świadomość wsparcia bliskich.

Dyskutując na temat systemów Teleopieki zwracamy dużo uwagi na zachowanie godności i niezależności. Teleopieka NaszSenior.pl wprowadza do życia podopiecznych technologię i opiekunów. Wybór zakresu usług oraz wykorzystywanych urządzeń jest indywidualny i dostosowany do potrzeb i oczekiwań.

Oferta jest szeroka. Począwszy od prostych urządzeń przywoławczych, aż po czujniki obecności, ruchu, upadków, lokalizacyjnych. Najważniejsze, aby w wybranym zakresie informacje były przekazywane przez 7 dni w tygodniu, przez całą dobę, przez 365 dni w roku.

Najważniejsze jest jednak, aby informacja o stanach alarmowych była przekazywana natychmiast.

System Teleopieki NaszSenior.pl zbiera dane, przetwarza je, analizuje a w przypadku przekroczenia progów alarmowych wysyła informacje do opiekunów lub bliskich.

Wiadomości dostarczane są w formie SMS lub e-mail. Opiekunowie lub bliscy mogą w każdej chwili połączyć się z serwisem internetowym NaszSenior.pl, aby dokładniej zapoznać się z licznymi raportami, które odzwierciedlają aktywność, czy stan zdrowia podopiecznych. Strona internetowa jest dostosowana nie tylko do możliwości oferowanych przez komputery, ale także do urządzeń mobilnych (smartphone lub tablety).

 

 

 

 

SERWIS INTERNETOWY

Dostępny jest dla zarejestrowanych użytkowników, czyli podopiecznych, opiekunów i klientów.
 

REJESTRATOR NASZSENIOR

Standardowym urządzeniem jest tablet zainstalowany w domu podopiecznego, który odbiera dane z urządzeń i wysyła do serwisu internetowego.
 

IDENTYFIKATOR

Kilka rodzajów urządzeń, które zbierają dane o obecności, ruchu i upadkach.
 

ANALIZA VIDEO

Rozwiązanie opcjonalne. Oprogramowanie analizujące ruch, czas poruszania się podopiecznych w mieszkaniu.
 

STAN ZDROWIA

Podopieczni mogą korzystać z pulsoksymetru, termometru, glukometru, spirometru. Inne dane medyczne można wprowadzać do systemu.
 

OPASKA SIDLY

Podopieczny może korzystać z opaski monitorującej: rytm serca, temperaturę, obecność, ruch, upadek, przycisk SOS i lokalizację GPS.
 

TELEMEDYCYNA

Jedną z opcji systemu Teleopieki NaszSenior.pl jest możliwość korzystania z internetowych konsultacji medycznych w ramach usługi telemedycyny.
 

OPIEKUNOWIE

Wyposażając opiekunów w identyfikatory standardowo dostępna jest funkcja rejestracji czasu pracy i grafika pracy, co usprawnia zarządzanie kadrami.